Sık Sorulan Sorular

Limon Dilimi
Limon Kolonyası Limon Yaprağı

Kolonya Hakkında Merak Edilenler

Bugün “Kolonya” olarak bildiğimiz buluş, Almanya’nın Köln şehrinden çıkagelmiştir. “Kolonya” ismi Almanya’daki Köln şehrinin İtalyanca söylenişinden gelmektedir. Yüzyıllar içerisinde gelişen ve değişen formülüyle kolonyalar evlerimizdeki değişmez yerini almıştır. İşte hem dezenfektan etkisi hem de parfüm içeriği ile farklı amaçlarla kullanılabilen kolonya çeşitleri hakkında sıkça sorulan sorular…

Kolonyanın tarihçesi nedir?

17. yüzyılda Almanya’nın Köln şehrinde yaşayan İtalyan mucit Giovanni Paolo Feminis, Floransalı keşişlerden öğrendiği özel bir karışımı uygulamaya koymuştur. Etil alkollü formülün içine bergamot, limon ve portakal esansı katarak yeni bir ürün geliştirmiştir. Bu ürün, kolonyanın ilk üretilen halidir ve günümüze kadar çeşitli formülasyonların oluşmasına öncülük etmiştir. Kolonya yapımı 19. yy. başlarında Fransa'ya yayılmış ve burada da “Eau de Cologne (kolonya suyu)” adıyla üretilmiştir. Ardından tüm dünya bu ürünü kolonya olarak tanımıştır.

Kolonya Türkiye’ye nereden gelmiştir, kullanımı nasıl yaygınlaşmıştır?

Türk kültüründe önemli bir yeri olan kolonya, Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişah II. Abdülhamit tarafından ithal edilmiş, daha sonra yerli üretimi 1882’de Ahmet Faruki tarafından gerçekleştirilmiştir. Osmanlı’nın son yüzyılında kullanımı hızla yayılan kolonya, o tarihe kadar misafirlere ikram edilen gül suyunun yerini almıştır. Hoş kokusu ve ferahlatıcı etkisi Türk halkı tarafından oldukça sevilen kolonya, salgın hastalıklarla mücadele edilen erken Cumhuriyet döneminde el dezenfektanı olarak kullanıldığı ve tavsiye edildiği için kullanımı yaygınlaşmıştır. Kolonyanın geleneklerimizde misafire ikram edilmesi alışkanlığı, antiseptik özelliğiyle beraber zamanla hasta ziyareti için de en çok tercih edilen hediyeler arasına girmesini sağlamıştır.

Kolonya nelerden oluşmaktadır?

Klasik Limon Kolonyası, 80 derece etil alkol, limon esansı ve sudan oluşmaktadır. Klasik Limon Kolonyası haricindeki Parfümlü Kolonya’lar, Limon Kolonyası’ndaki içeriklerden farklı olarak, limon parfüm notası yerine farklı parfüm notaları içerirler. Diğer özellikleri aynıdır. Üretiminde tercih edilen parfüm notalarına göre; Lavanta, Esinti, Güz Nergisi, Klas, Mandalina Bahçesi, Platinum ve Yasemin Büyüsü gibi farklı Boğaziçi Kolonya çeşitleri bulunmaktadır.

Kolonya virüslere karşı neden etkilidir?

Koronavirüs ve bazı virüslerin çevresinde yağ moleküllerinden oluşan bir yağ tabakası bulunmaktadır. Bu zar tabaka hasar gördüğünde virüslerin enfekte etme özellikleri kaybolur. Kolonyanın içeriğindeki yüksek oranda alkol bu zar tabakaya etki ederek virüslerin enfekte etme özelliğini ortadan kaldırır. Kolonya virüsleri öldürür mü sorusunun cevabı, içerdiği alkol oranına bağladır. Yüksek oranda alkol içeren kolonya çeşitleri virüslere karşı etkilidir.

Kolonyanın raf ömrü ne kadardır?

Uygun koşullarda saklanan, yüksek kalite özelliklerinde üretilmiş bir kolonya, 5 yıl süresince formülasyonunda bozulma olmadan kalabilir ve tüketilebilir.

Kolonya neden ferahlatır?

Kolonya ferahlatıcı etkisini etil alkolden almaktadır. Kolonya cilde sürüldükten sonra içeriğinde bulunan alkolün hızlı bir biçimde buharlaşması ve alkol moleküllerinin etrafındaki ısının çekilmesi sonucu ciltte serinlik hissi oluşur.

Ürünlerinizin standart bir alkol derecesi var mıdır?

Tüm Boğaziçi Kolonyaları ürünleri standart olarak 80 derece alkol içerir. “Sadece limon kolonyası 80 derece alkol içerir.” şeklinde hatalı bir bilgi bulunmaktadır. Aslında her çeşit kolonya 80 derece olabilir. Derece alkol oranıyla ilgili bir ibaredir.

Boğaziçi Kolonyaları’nın üretim koşullarındaki kalite uygulamalarından kullanıcı açısından önemli olanlar nelerdir?

Boğaziçi Kolonyaları, T.C. Sağlık Bakanlığı ISO 22716 – Kozmetikte İyi Üretim Uygulamaları (GMP), ISO 9001 Toplam Kalite Yönetim Sistemi ve TS 5178 Kolonya standardına uygun olarak üretimlerimizi yapmaktayız. Ayrıca ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İSG İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarına sahiptir. Boğaziçi Kolonyaları olarak ürünlerimizin üretimleri sırasındaki tüm proses parametreleri Kalite Kontrol departmanımız tarafından kontrol edilmektedir. Ürün için kullanılan ambalaj ve ham maddelerin istediğimiz kalite parametrelerine uygun olup olmadığının kontrolleri de yapılmaktadır. Yapılan bütün bu kalite kontroller üretilen ürünlerimizin müşteriye istenilen kalitede ulaşmasını amaçlamaktadır.

Kolonyada alkol derecesi ne demektir?

100 ml kolonyanın ihtiva ettiği mutlak alkolün hacim olarak miktarıdır.

Boğaziçi Kolonyaları kaç derecedir?

Boğaziçi Kolonyaları 80° etil alkol içermektedir.

Limon Kolonyası en az kaç derece olabilir?

TS 5178 Kolonya standardına göre limon kolonyası en az 70° etil alkol ihtiva etmelidir. 70° etil alkolden az olarak üretimi yapılamaz. Diğer kolonyalar da en az 60° alkol ihtiva etmelidir.

Kolonya alkol derecesinin kaç derece olduğunu nasıl anlarım?

Ürün etiketlerinin üzerinde 60° - 70° - 80° gibi rakamlar yazılmaktadır. Bu kolonya içerisinde bulunan % etil alkol oranını belirtmektedir.

Kolonya dezenfektan olarak kullanılabilir mi?

Alkol derecesi de 80° olduğu için dezenfaktan amaçlı da kullanılabilmektedir.

Sprey Limon kolonyanın rengi neden beyazdır?

Klasik Boğaziçi Limon Kolonyası’nın esansının özelliklerinden kaynaklı rengi açık sarıdır, Sprey Limon Kolonyası da esansı kendine has farklı bir kolonya olduğu için renksiz olarak üretilmektedir. Her iki kolonya da birbirinden farklı iki üründür.

Kolonya İçindekiler bölümü neden İngilizce yazılı?

Sağlık Bakanlığı’nın Kozmetik Mevzuatına göre kozmetik ürünlerin içindekiler kısmına yazılan ham maddelerin, uluslararası standartlarda “IFRA standardı” kullanılan ortak isim ve kodları ile anılması istenmektedir. Bu uluslararası ortak isimler de İngilizce olduğu için değişiklik yapmadan olduğu gibi yazılması gerekir.

Kolonyayı nasıl kullanmalıyız?

Kolonyanın kullanımı sırasında ilk dökümden hemen sonra koklamak istediğimizde yoğun alkol kokusuna maruz kalabiliriz. Elimizi biraz ovuşturup keskin alkol kokusu gittikten sonra koklandığında esans kokusunu daha iyi alırız.

Limon kolonyasında boya var mıdır?

TS 5178 Kolonya standardına göre limon kolonyasına hiçbir boya maddesi katılamaz. Limon kolonyasında, kullanılan esansa bağlı güneş ışığında solan hafif bir renk mevcut olabilir.

Satın aldığımız kolonyanın sahte olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Öncelikle satın aldığımız kolonyaları güvenilir mağazalardan almaya dikkat etmeliyiz. Satın aldığımız kolonyaların barkod numaralarını akıllı telefonlara indirilen Sağlık Bakanlığı'nın mobil uygulaması olan "ÜTS Mobil" Ürün Takip Sistemi’nden kontrol edebilirsiniz. Daha farklı sahtecilik şüphesi olduğu zaman ürün görselini bizimle paylaşabilir veya satın alınan ürünü gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması için DEVA Holding A.Ş. Kartepe üretim tesisimize gönderebilirsiniz. Numune elimize geçtikten sonra sahtecilik yönünden gerekli incelemeleri yaparak sizlere dönüş sağlıyoruz.